Současnost
Současná II. chirurgická klinika kardiovaskulární chirurgie je konsolidované pracoviště s personálním a přístrojovým vybavením na vysoké úrovni. Klinika kardiovaskulární chirurgie poskytuje svým pacientům vysoce specializovanou péči v celém spektru kardiochirurgických i cévních výkonů prostřednictvím komplexní chirurgické lůžkové, ambulantní i konsiliární služby. Přispívá k tomu i skutečnost, že budova kliniky prošla náročnou generální rekonstrukcí s ohledem na solidní komfort pro nemocné a dobré pracovní zázemí pro personál.
Probíhá zde pregraduální výuka mediků 4. a 6. ročníku v oblasti kardiovaskulární chirurgie, výuka volitelných předmětů „Vybrané kapitoly z kardiovaskulární chirurgie“ a dále výuka techniků bakalářského studia 1. LF „Zdravotnická technika“.
V současné době aktuálně studuje doktorský program deset postgraduálních studentů. V roce 2009 studium úspěšně ukončili dva studenti a obdrželi tak titul Ph.D.
II. chirurgická klinika je rovněž zapojena do programu rezidenčních míst v rámci VFN. Na klinice působí v současné době dva lékaři rezidenti, a to v oboru cévní chirurgie i kardiochirurgie, s programem na dobu šesti následujících let se školiteli z řad lékařů kliniky.
Na klinice probíhá celá řada výzkumných úkolů. V oblasti cévní chirurgie je to především výzkum reperfuze u ischémie končetin, výzkum infekce cévních protéz a výzkum hemodynamiky cévních spojení. V oboru kardiochirurgie pak probíhá výzkum chirurgické léčby plicní hypertenze, výzkum srdečních selhání, včetně použití srdečních podpor, a výzkum významu tepenné revaskularizace pro dlouhodobou prognózu, chirurgická léčba fibrilace síní a záchovné operace chlopní. V rámci zahájení tohoto programu jsme uspořádali workshop „Záchovné operace aortální chlopně“ s účastí předního světového odborníka v této oblasti prof. Hanse Joachima Schäferse. Na klinice v loňském roce rovněž přednášel doc. Fridrich z Německa v rámci předávání dobré praxe v oblasti zkušeností s implantacemi srdečních podpor a prof. Tovar z Kalifornie USA.
Unikátním programem v ČR je program chirurgické léčby plicní hypertenze, který je na klinice vybudován ve spolupráci s dalšími klinikami kardiocentra VFN, především s II. interní klinikou kardiologie a angiologie VFN a s mezinárodní spoluprácí center ve Vídni, Cambridgi, Mainzu, Paříži a San Diegu.
V roce 2008 prošla rekonstrukcí také posluchárna ve čtvrtém patře budovy, která byla nově vybavena moderní technikou a mimo jiné audiovizuálně propojena s operačními sály. To umožňuje sledovat průběh operace, komunikovat s operatérem, sledovat například echokardiografické vyšetření nebo endoskopické postupy, a to vše ve vysoké kvalitě. Možnost sledování operací v přímém přenosu z posluchárny kliniky vedlo k výraznému zlepšení výuky mediků a dále k pořádání cílených seminářů či workshopů.
V současné době je pracovní náplň kliniky relativně vyvážená. Asi z poloviny ji tvoří operace na srdci a z druhé poloviny výkony cévní. Klinika zaměřila svoji pozornost na problematiku nemocných v sedmém a osmém věkovém deceniu, což je postup, který přináší výborné výsledky. Rozhodující bylo, pokud to lze, provádět operace bez použití mimotělního oběhu, čímž byla odstraněna řada komplikací, souvisejících s jeho použitím.
Do stejné kategorie patří i tzv. hybridní výkony, což jsou kombinované výkony, při kterých se zúžení na věnčitých tepnách řeší kombinací aortokoronárního bypassu a pomocí balónkové angioplastiky. Tyto výkony provádíme ve spolupráci s invazivními kardiology. Smyslem je omezit rozsah a délku výkonu při optimálním výsledku.
Dále je třeba se zmínit o aplikaci mechanických podpor selhávajících plicních a srdečních funkcí. Nejde o novum. Různé typy podpor jsou známé desítky let, ale z různých důvodů, zvláště pro ekonomickou zátěž a možné komplikace jsou využívány jen na některých kardiochirurgických pracovištích. Klinika má mimo jiné zkušenost s minituarizovaným mimotělním oběhem.
II. chirurgická klinika se také začala podílet na léčbě maligního melanomu znovuzavedením metody končetinové perfuze, spočívající v izolaci končetinového oběhu s napojením na mimotělní oběh, což je metoda, která je v současné době v ČR používaná jen v CKTCH Brno.
Díky zakoupení dvou srdečních podpor LEVITRONIX jsme podstatně rozšířili možnosti v oblasti srdečních podpor.
II. chirurgická klinika provádí léčebnou metodu ECMO (mimotělní membránová oxygenace), kterou jsme úspěšně použili i u pacientů v těžkém stavu nakaženým virem chřipky typu H1N1. Metoda dokáže dočasně nahradit funkci těžce postižených plic a umožnila léčbu pacientů, jejichž zdravotní stav byl natolik vážný, že by bez této léčby neměli šanci na uzdravení.
Unikátní zákroky představuje chirurgická léčba sekundární plicní hypertenze. V současné době je klinika jediné pracoviště v České republice, které tyto operace provádí a operujeme i pacienty ze Slovenska, kde se tyto operace neprovádí.
j.l.