Srdeční podpory
V případech akutního srdečního selhání, po vyčerpání „konvenčních“ možností léčby, používáme tzv. krátkodobé mechanické srdeční podpory (VAD), které nám umožňují překlenout akutní fázi selhání a stabilizaci oběhu a orgánových funkcí. Indikace k použití krátkodobé VAD na naší klinice jsou:
- pacienti s akutním srdečním selháním v důsledku IM, u kterých i přes maximální inotropní podporu myokardu a intraaortální balónkovou kontrapulzaci (IABK) není možné udržet dostatečný srdeční výdej i při dobré revaskularizaci (PCI, CABG).
- tzv. postkardiotomický syndrom nízkého minutového výdeje. Nejčastější příčina úmrtí po kardiochirurgických výkonech, kdy při maximální inotropní podpoře a IABK myokardu není možné udržet dostatečný srdeční výdej.
- pacienti s těžkou dysfunkcí LK, např. dilatační kardiomyopatií, u nichž je indikována operace (např. plastika mitrální chlopně pro zlepšení symptomů dušnosti) na překlenutí perioperačního období.
- pacienti před extrémně riskantní koronární intervencí nebo před ablací maligní arytmie
V případě nutnosti podpory funkce jedné (levé nebo pravé) komory používáme centrifugální čerpadlo (firemní název Levitronix). Napojuje se přímou kanylací buď pravé síně a plicnice v případě pravé, nebo levé síně (event. hrotu levé komory) a aorty v případě selhání levé komory. Pokud je nutné použít oboustrannou mechanickou srdeční podporu, používáme veno-arteriální ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation). ECMO lze zavést buď přímou kanylací pravé síně a aorty, nebo z třísla kanylací vena a arteria femoralis bez nutnosti sternotomie.
ECMO používáme také jako podporu funkce selhávající funkce plic.
Pro akutní konzultace volejte 224 969 400, kde budete spojeni na službu majícího kardiochirurga.